Murat Okur

1968 yılında Ordu’da doğdu, ilk, orta ve lise eğitimini Ordu’da tamamladıktan sonra 1994 yılında Konya Selçuk Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu. Öğrencilik yıllarında Bodrum, Kuşadası ve Şile’de dört ve beş yıldızlı otellerde ön bürolarda çalıştı.

Mezun olduktan sonra İstanbul’da çeşitli tercüme bürolarında yeminli tercüman olarak ve bir dergide tercüman olarak çalıştı. 1996 yılında askerlik dönüşü özel bir şirkette Macintosh operatörü olarak çalışmaya başladı. bu arada çeşitli tercüme bürolarında yeminli tercüman olarak çalışmaya devam ediyordu.

1997 yılında bir ortaokulda ücretli öğretmen olarak çalışmaya başladı ve bir yıl sonra kadrolu öğretmenliğe geçiş yaptı. İngilizce Öğretmenliğinin yanında yıllarca özel okullarda satranç öğretmenliği de yaptı.

Yıllar içinde 10 farklı okulda İngilizce öğretmenliği, yirmiden fazla özel okulda ya da bilgi merkezlerinde satranç öğretmenliği yaptı. 2008-2013 yılları arasında 7 sayı “Satranç ve Eğitim” dergisini tek başıma çıkardı ve 30 sayı “Satranç Life” dergisinde Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. Bu arada “Her Yaş İçin Satranç”, “Satranç”,  “Hamle Hamle Satranç” ve “İki Hamlede Matlar” kitapları çıktı. Ayrıca o dönemin dünya şampiyonu Viswanathan Anand’ın ‘350 sayfalık “My Best Games of Chess” (En iyi Satranç Oyunlarım) kitabını İngilizce’den Türkçe’ye çevirdi. 37 sayı satranç dergisi ve 5 satranç kitabı yayınlandı.

Aynı zamanda çok sayıda yayınevine çok sayıda İngilizce yardımcı kaynak kitaplar ve on binlerce sorular yazdı. Üç yıl gibi bir süre özel bir şirkette sosyal sorumluluk projeleri koordinatörlüğü yaptı. Daha sonra Elektronik ve Robotik Kodlama konusunda eğitim alarak bu alanda öğretmenliğe de başladı. 4 yıl içinde yüzlerce öğrenciye robotik kodlama eğitimi de verdi

Şu anda bir ortaokulunda İngilizce öğretmenliği, bir ilkokul ve lisede satranç ve robotik kodlama öğretmenliği yapmaya devam ediyor. Aynı zamanda kurs merkezlerinde robotik kodlama, satranç ve İngilizce öğretmeni olarak çalışıyor. Evli ve bir erkek çocuk babasıdır.

 

Teaching
100%
Speaking
80%
Family Support
85%
Children's Well-being
90%

  • Education
    Selçuk Üniversitesi - İngiliz ve Edebiyatı
  • Experience
    29 yıl